Zagrożenie istniejącego porządku

"Chyba zbyt łatwo oddaliśmy Jezusa konserwatystom," mówi o swoim najnowszym spektaklu reżyser Michał Zadara.
Pracując w małym składzie - z gitarzystą i współ-liderem zespołu "Mitch and Mitch" Bartkiem Tycińskim, wirtuozem współczesnej perkusji Leszkiem Lorentem oraz wielekrotnie nagradzaną aktorką Barbarą Wysocką - Zadara inscenizuje monolog Klausa Kinskiego o Jezusie Chrystusie, który przypomina nam, że Jezus był i ciągle jest zagrożeniem dla istniejącego porządku.

W 1971 roku  Klaus Kinski, jeden z najbardziej kontrowersyjnych i najwybitniejszych aktorów niemieckich - przez długie lata współpracownik Wernera Herzoga - dwukrotnie wygłosił napisany przez siebie monolog o życiu i śmierci Jezusa Chrystusa. Scenariusz jest uwieńczeniem jego wieloletniego zainteresowania Ewangeliami.  Był to ostatni występ Kinskiego przed widzami na żywo.

Zadara nie chce wracać do legendy Kinskiego: "Kinski, zupełnie z poza struktur kościoła i religii, nie mając żadnych papierów proroka, zdecydował się na bycie ewangelistą. A przynajmniej interpretatorem pisma. To jest radykalnie demokratyczny gest: zabiera kapłanom monopol na Jezusa. Niestety, Kinskiego walki z widzami i jego ataki furii zupełnie przyćmiły ten przekaz, i poniekąd zrobiły z niego tylko błazna." W spektaklu Zadary, w jak na niego bardzo ascetycznej przestrzeni, znajdują się tylko wykonawcy oraz cztery stare rzutniki do slajdów. To jest skupiony, prosty i bezpośredni spektakl.

Na pytanie, dlaczego monolog Kinskiego o Jezusie wykonuje kobieta, Zadara odpowiada: "Jezus jest przeciwnikiem patriarchatu. Jakoś to nie czwórka facetów wdarła się do cerkwi w Moskwie, ryzykując obóz karny, by zaśpiewać kilka wersów przeciwko Putinowi, tylko kilka kobiet."

Kinski przedstawił Jezusa jako jednego z "najodważniejszych, najbardziej wolnych, najnowocześniejszych spośród wszystkich ludzi, który woli dać się zamasakrować, niż żywcem zgnić wraz z innymi."  Wyrwał figurę Jezusa instytucjom władzy i przywrócił go kontrkulturze, przypominając nam, że Jezus nie chciał nigdy być sojusznikiem jakiejkolwiek władzy i przeciwstawiał się wszystkim stosunkom, w których człowiek jest poniżany, zniewalany czy wykorzystywany.  


Klaus Kinski
Jezus Chrystus Zbawiciel
Przekład Jan Kapela, Michał Zadara
Reżyseria, Zdjęcia Michał Zadara
Producentka Anna Skuratowicz
spektakl jest koprodukcją:
Festiwal Boska Komedia / Łaźnia Nowa
Andergrand Media + Spektakle
Teatr Dramatyczny m. st. Warszawy
Występują:
Barbara Wysocka/aktorka
Leszek Lorent/perkusista
Bartłomiej Tyciński/gitarzysta
Muzyka wykonywana w tym spektaklu powstała w wyniku współpracy Leszka Lorenta, Bartłmieja Tycińskiego, Barbary Wysockiej i Michała Zadary.